Ředitel Nvidie se tvrdě pustil do nových AMD grafik

Estimated read time 2 min read

Co si Jensen Huang myslí o Radeon VII?

CEO společnosti Nvidia Jensen Huang poskytl rozhovor serveru PCWorld, kde se vyjádřil k novým AMD grafikám Radeon VII. Huang je znám tím, že není žádný nervák a všechno bere v pohodě. V tomto rozhovoru však měl pár hanlivých slov pro svého hlavního konkurenta. Podle něj jsou prý nové AMD grafiky „zbytečné.“

Huang je sice pohodář, ale moc rád říká, co si opravdu myslí. O všem mluví otevřeně a nemá ve zvyku zrovna vychvalovat konkurenci. Radeon VII popisuje asi takto: „Výkon je naprosto mizerný a nepřináší nic nového. Žádný ray tracing, žádné AI. 7nm s HBM pamětí se jen stěží vyrovná 2080. A pokud zapneme DLSS nebo ray tracing, totálně je zničíme.“

Poslední věta docela dává smysl. Zapnuté DLSS klade mnohem menší nároky na render a tím samozřejmě zvyšuje výkon – cca o 30%. Ray tracing bych nepovažoval za opravdový argument, RTX jsou totiž jediné grafiky, které něco takového umí. A to se určitě nějakou dobu nezmění, vzhledem k výkonu, který je na toto potřeba. Musím ale uznat, že Huangovy argumenty dávají docela smysl.

Nepřehání ale trochu? Pokud se podíváme na testy právě PCWorldu, uvidíme velmi zajímavá čísla. Ve 25 hrách porovnali RX Vegu 64 a Radeon VII. V podstatě se dá říct, že Radeon VII je o 28% rychlejší. Testování bylo provedeno na nastevení 4K a max/ultra, což je mnohem náročnější na VRAM. A právě v této kategorii statisticky vyhrává AMD. Existují ale i jiná kriteria a v těch vyhrává zase RTX 2080. Myslím, že jednozačný vítěz se zde asi určit nedá.

Co si o novém Radeon VII myslíte vy? Bude dobrým konkurentem pro RTX grafiky? Jednou z rozhodujících otázek by mohla být i cena. Pokud bude AMD levnější, jak moc se to projeví na výkonu?

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.