Pevné disky ještě nepatří do starého železa! Seagate představuje novou technologii

Estimated read time 2 min read

Pevné disky možná ještě neřekly poslední slovo!

SSD disky jsou dnes dostupnější než kdy dřív a proto pomalu klesá poptávka po klasických HDD. Dnes si totiž stačí jen trochu připlatit a máte daleko rychlejší disk než jsou obyčejné magneťáky. Pokud ale potřebujete velkou kapacitu, bez klasického disku se stále neobejdete. A proto Seagate věří, že HDD ještě nepatří do starého železa. Nyní věnují velké úsilí, aby do 10 let mohli nabízet disky velikosti až 240TB!

Nejnovější „heat-assisted magnetic recording“ technologie (zkráceně HAMR) umožňuje přibližně dvojnásobnou kapacitu oproti klasickému magnetickému zaznamenávání. Seagate ve spolupráci s Tohoku University však úspěšně dokončili prototyp pro disk, které HAMR využívá hned na několika úrovních. Tato technika není úplně nová, ale bylo potřeba pro ni najít vhodný materiál. To se jim údajně konečně povedlo. Pokud chcete více detailů, můžete si přečíst přímo výzkum i s výsledky.

(zdroj: Segate)

Věřím, že se vám asi celý výzkum číst nechce a proto se pokusím vysvětlilt alespoň velmi hrubě hlavní myšlenku. Vše je založeno na korekci výkonu laseru a magnetického pole při zápisu. K jednotlivým FePT vrstvám je pak možné přistupovat samostatně a tím se kapacita disku přibližně zdvojnásobí. A tento přístup se pak Seagate snaží rozšířit do dalších 3 úrovní (a později do 4). Do budoucna by to pak znamenalo, že se můžeme dočkat disků o 10 ploškách s kapacitou až 240TB. No kdo ví, jestli to za 10 let vůbec bude stačit na instalaci Call of Duty…

To je ale zatím velmi daleká budoucnost. Uvidíme, kam se za tu dobu dostanou SSD disky, protože tato technologie se dnes také posouvá rychlým tempem.

zdroj – Segate


Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.