Intel představil svůj zatím nejvýkonnější procesor vůbec

Estimated read time 2 min read

Nový Xeon W-3175X není jen tak obyčejný procesor.

Minulý rok byl pro společnost Intel velmi zajímavou zkouškou ohněm. AMD představili své vlastní CPU s architekturou Zen a pořádně Intelu zatopili. Společnost byla kritizována, protože jim dlouho trvalo představit nové generace CPU, které můžou konkurovat AMD. Všechen tento rachot se nyní Intelu podařilo trochu utlumit, ikdyž asi jen dočasně. Představili svůj doposud největší a nejvýkonnější procesor – Xeon W-3175X.

Nový Xeon čip je opravdu monstrum. Jeho 28 jader a 56 vláken zvládne i velmi těžké pracovní nasazení. Jen abychom si to ujasnili, tento procesor rozhodně není pro obyčejné zákazníky, nepovažujte ho tedy za gaming procesor. Na hraní si raději sežeňte nějaký i9 nebo Ryzen. K čemu tedy slouží Xeon? Je velmi možné, že právě tento čip by mohl skončit na systémech, které hry nehrají ale renderují.

Intel říká, že žádný Intel procesor ještě neměl tolik výkonu a paměti, jako právě Xeon W-3175X. Očekávají, že bude použit v systémech na masivní zpracování dat a projektů, třeba filmové 3D renderování a edit.

Tento nový čip je postaven na Intelácké architektuře Skylake-SP. Pracuje na frekvenci 3.1GHz a má Turbo clock 4.3GHz. Pro porovnání, jeho předchůdce Xeon Platinum 8180 měl také 28 jader, pracoval však pouze na 2.5GHz s boostem na 3.8GHz. Xeon W-3175X je otevřen i na overclock, pokud by nějaký odvážlivec měl zájem.

Lidé z Anandtech se postarali o velmi podrobné testování práve tohoto nového procesoru. Také jej porovnali s Threadripperem od AMD. Intel tuto novinku nacenili na 2999 dolarů (asi 67 tisíc Korun).

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.