Vladimir Putin stále používá Windows XP

Estimated read time 2 min read

Není už čas na upgrade?

Ruský prezident Vladimir Putin je v otázce bezpečnosti opravdu poctivý. Vypadá to, že dokonce ani neposlechl výzvy Microsoftu a stále pokračuje v používání systému Windows XP. Chápu, Vista byla opravdu děsivá. Ale už uběhlo spoustu let, není čas na upgrade?

Této zajímavosti si všimla stránka Open Media. Putin tento operační systém používal na několika svých konferencích. Skoro jako by byl úplný technický barbar.

Za touto zajímavostí se však skrývá podstatně víc. V Rusku je docela velký problém updatovat zastaralý OS. Oficiální zdroje by totiž neměly používat zahraniční software. Windows XP je zřejmě poslední systém, který byl vládou schválen. Windows 10 tak nesmí být použit na žádném zařízení, které by mohlo obsahovat nějaká tajemství. Pokud by chtěl ruský prezident update, musel by využít nějakou alternativu vlastněnou přímo Ruskem.

V roce 2014 vydala ruská vláda varování, že podpora pomalu končí a tak by měli do roku 2016 přejít na nový systém. Putin však stále na některých místech používá Windows XP. Myslím ale, že po internetu zrovna moc nebrouzdá a proto se nejedná o velký risk.

Ruská vláda měla původně kompletně přejít na ruský Astra Linux OS, jenže tento plán byl pozastaven, protože požadovaný software nebyl dostatečně funkční. Někde tedy stále zůstává Windows XP. Cílem vlády je, aby alespoň 80% počítačů běželo na Astra Linuxu do konce tohoto roku.

Další články:

Další články autora:

1 Comment

Add yours

+ Leave a Comment

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.