Přemýšleli jste někdy, proč mačkáme zkratku Ctrl-Alt-Delete, abychom restartovali náš Windows PC? Pro některé je tato kombinace naprostou samozřejmostí. Kde je ale její počátek?
Jak už to tak u začátků informatiky bývá, většina záhadných motivací je ve skutečnosti jenom snaha vyřešit opravdu otravný problém. Dr. Dave Bradley v roce 1980 pracoval na jednoduchám Input/Output Systému (BIOS) pro firmu IBM. To však byla neprobádaná cesta a celý proces tak provázelo padání celého systému. Tehdy měli k dispozici programy, které „většinou“ fungovaly. Někdy však nastala situace, že program spadl. A to bylo velmi otravné, protože jediný způsob restartu bylo vypnout a znovu zapnout napájení. Systém pak prošel velmi zdlouhavým procesem startování.
To však při vývoji takto důležitých věcí opravdu nepotřebujete, protože prostředí padalo každých 5-10 minut. Bylo tedy potřeba přijít s efektivnější metodou restartu. Jako první se nabízelo klasické restart tlačítko, to však bylo docela riskantní a ve finále by systém stejně musel nabíhat znovu. Místo toho tedy přišli vývojáři s kombinací kláves na klávesnici, která by úplně přeskočila procesy opětovného startování systému. Další důležitou věcí byla, abychom tlačíka nemohli zmáčknout omylem. A tak se zrodilo Ctrl-Alt-Delete
Dlouhou dobu tato zkratka sloužila spíše jako interní nástroj pro vývoj v IBM. Až někdy po 20. výročí firmy se z ní stala jakási kulturní ikona Windowsu.
„Byla to ta nejlehčí možná cesta jak vyřešit vaše problémy. Prostě zmáčknete ctrl-alt-delete a začnete znovu,“ říká Bradley.
Zajímavé je, že zakladatel Microsoftu Bill Gates s touto zkratkou nejdříve nesouhlasil. Chtěl na klávsenici jednoduše samostatné tlačítko pro reset. Sekvence tří kláves mu připadala jako hloupý a naprosto zbytečný nápad. Později dal svým vývojářům za pravdu.
Tak teď už víte, jaký příběh se skrývá za zkratkou Ctrl-Alt-Delete. Až ji příště budete mačkat, vzpomeňte si, jak velkou roli hrála při vývoji prvních BIOS systémů.
+ There are no comments
Add yours