Dočkáme se v roce 2019 poklesu ceny RAM?

Estimated read time 3 min read

Ve velmi blízké době možná uvidíme pokles ceny pamětí.

Pokud si chcete poskládat novou PC sestavu, pravděpodobně se koukáte po pamětech DDR4. Brzdí vás ale jejich vysoká cena? Brzy už možná nebude! Jestli budeme vycházet ze zpráv DRAMeXchange, možná nás čekají lepší zítřky. Věří totiž, že v roce 2019 se dočkáme většího poklesu ceny RAM.

Ve své poslední zprávě uvedli, že cena DRAM by se do konce tohoto roku měla snížit asi o 5 procent. To by uvítal určitě každý, obzvláště teď, když ceny pamětí doslova vyletěly nahoru. Pět procent sice není zrovna důvod k oslavě, nicméně do budoucna to možná ukazuje na větší pokles cen. Firma věří, že někdy v průběhu příštího roku se ceny sníží o nějakých 15-20 procent.

Důvodů pro pád ceny pamětí je hned několik. Trh s chytrými telefony tento rok nezaznamenal velké tržby, vzhledem k tomu, že rozdíl mezi jednotlivými mobily není hardwarově až tak výrazný a zákazníci tedy namají důvod přecházet na novější zařízení. Svou roli hrají taky nejisté výdělky na trhu serverů. Dalším faktorem jsou notebooky a stolní počítače. Jejich dovoz může být ovlivněn menší nabídkou procesorů Intel.

To je jen pár důvodů, kvůli kterým podle průzkumu klesne cena RAM. A může být ještě lépe, protože 15-20 procent by se mohl stát jen začátkem!

Ani s těmito procenty se však nedostaneme do těch starých let, kdy jsme RAM kupovali doslova „za pár šupů.“

Další zajímavou předpovědí je pokles cen SSD disků, hlavně díky větší produkci 3D NAND pamětí. Musíme dát za pravdu, že SSD disky poslední doubou opravdu začínají klesat na ceně. Značí to tedy začátek větších propadů cen?

Jak to ale nakonec bude? Nikdo ze zmíněných bohužel nemá křišťálovou kouli a výslednou situaci tedy ukáže až čas. Pokud ale nepotřebujete novou RAM hned, doporučuji počkat do příštího roku.


Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.