Čeká HDD stejný osud jako diskety?

Estimated read time 2 min read

Za jak dlouho přijdou pevné disky do hardwarového nebe?

Mechanické pevné disky se ukázaly jako velmi dobré a spolehlivé úložné medium. Něco takového se ale říkalo kdysi o disketách a stejně je časem plně nahradily USB disky. Potká HDD stejný osud? Zatím ještě asi ne, ale do budoucna se to pravděpodobně stane. Vlastně je to možná až nevyhnutelné. Ti největší dodavatelé HDD disků zaznamenali poslední dobou velký pokles zájmu.

Touto problematikou se zabývala i japonská firma Nidec. Zjistili, že HDD jsou na prudkém poklesu. V roce 2018 bylo prodáno asi 124 milionů jednotek a v roce 2019 to bylo už jen 65 milionů. Čísla mluví docela jasně a je jen otázkou času, kdy HDD zmizí úplně.

Ani se vlastně není čemu divit. Stejně jako se USB stalo velmi dobrou náhradou pro diskety, PC trh taky prahne po mnohem rychlejším úložišti.

V posledním roce jsme zažili obrovský pád cen NAND pamětí a díky toho se SSD disky staly mnohem dostupnější. Opravdovou špičku na poli SSD pořídíte už asi za 3000 Kč. To kdysi bylo nemyslitelné. A už jsem viděl i 1TB SSD spadnout pod cenu 2000 Kč.

SSD se dostali do bodu, kdy už jsou dostupné téměř všem. Třeba nový notebook bez SSD bych si už v žádném případě nekoupil. Při pořizování nového systému se SSD stalo už tak nějak samozřejmostí.

Jasně, pokud se díváme jen na velikost úložiště, klasické HDD pořád nabízí mnohem lepší cenu za 1 GB. A kvůli toho s námi ještě nějakou dobu vydrží. Miliony těchto disků jsou stále prodávány. Propast mezi SSD a HDD se však neustále snižuje, hlavně na poli domácích PC.

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.