Závislost na hrách je oficiálně uznána jako nemoc

Estimated read time 2 min read

Kde je vlastně hranice mezi závislostí a pouhou zábavou?

Před pár týdny se po dlouhém debatování hlasovalo, jestli uznat závislost na hrách jako nemoc či nikoli. Nyní je čekání u konce a Světová Zdravotnická Organizace prohlašuje, že závislost na hrách je nyní oficiální „nemoc.“ Zástupci zemí se na tom shodli na konferenci ve Švýcarsku.

Světová Zdravotnická Organizace říká, že se toto „onemocnění“ projevuje pravidelným a opakovaným hraním, které velmi vážně deformuje osobnost a rodinné, sociální nebo akademické chování.

Podle Organizace se tahle porucha projevuje třemi způsoby:

 • Nekontrolovatelná potřeba hrát
 • Dávání přednosti hrám před jinou sociální aktivitou
 • Pokračování herních aktivit i přes viditelný špatný vliv

Závislost na hraní byla prvně předložena jako porucha v prosinci 2017. Její finální definice pak byla dokončena asi o půl roku později.

Zástupci herního světa s tímhle rozhodnutím nejsou vůbec spokojeni. Lidé z Evropy, Spojených Států, Kanady, Nového Zélandu, Austrálie atd. spojili své síly a chtějí, aby si Světová Zdravotnická Organizace své rozhodnutí znovu promyslela.

Namítají, že rozhodnutí nestojí na pevných důkazech. Oragnizace musí svá rozhodnutí činit na základě výzkumů hned několika naprosto nezávislých expertů. To se však nestalo a rozhodnutí je tedy docela pochybné.

Státy teď dostaly 3 roky na to, aby zavedly ochranná opatření a patřičnou zdravotní pomoc.

Co si o tom myslíte vy? Je závislost na hraní skutečná mentální porucha nebo to jen lidé v kravatách moc přehání?

Další články:

Další články autora:

10Comments

Add yours
 1. 3
  hrinko

  v prvom prípade tiež som hral hry 😀 a sem tam si aj zahrám 😉 ale určite to neberiem za závislosť 😉 to je naprosto choré kto to mohol povedať má klaustrofóbiu z hier 😀 😀 nič viac 😉 pozitívne veci zaplní to voľný Čas, upršané dni ktoré všetci kamaráti z mesta zahráme niečo fajn a tak 😀 má to dosť veľa výhod 😉 a teraz ku nevýhodám v prvom rade by som povedal že to žere peniaze 😀 všetci postarší ľudia vravia „radšej choď makať, ako sedieť celý deň za PC “ no a toto všetko a všetky rozhodne negatívne veci závisia od výchovy rodičov takže by sa malo začať od nich nie od hier 😉 pretože decko ktoré býva z rodičmi a má 13 rokov asi odkiaľ bude mať peniaze na 30e hru ?? takže do hier sa nešprtajte dik

 2. 4
  idk lol

  @hrinko tak to jsi dobrá píča jako tvůj komentář nedává smysl a za každým 3. slovem emoji je taky docela cringe a to že nejsi závíslý ty hrách neznamená že ostatní nejsou taky Všichni taky nekouří nebo nejsou alkoholici jestli jsi to nějak pak vysvětlil tak sorry v půlce komentu jsem přestal číst protože to bylo pointless :))

 3. 5
  David

  Naprostá blbost, tím pádem zhruba 80% herní komunity je závislých (nemluvím o extrémech).
  Pro někoho je to místo k úniku od starostí a popřípadě smutku, místo pro zábavu a popřípadě uznání. Jako jo mluvím jako zkušený hráč ale… tohle rozhodnutí je podle mne opravdu pochybné.
  Kor hry dokáží pomoci i se socializací a to poměrně dost. Ani nemám co k tomu dodat.

 4. 7
  Ladislav

  Závislost na hrách vůbec není žádná legrace a kdo tvrdí opak,tak je úplnej hlupák,který by si zasloužil prokopnout koleno . Úplně to zničí všelijakou komunikaci s lidmi a decka jsou úplně negramotný.
  Nehledě na to,že si myslí že něco dokázali v nějaké hře a chtěli by se tím živit a nic jiného neumí (vlastně ani ty hry) pouze 0.0001% se toto povede a pak přijde věk 25 spadnou reflexy a život pro ně končí,protože nic jiného neznají.
  Hry jsou relativně zadarmo protože existují stránky které hry crackují+ většina populárních her je zdarma .
  Další věc pokud se s tímhle něco neudělá , bude tato generace úplně deformovaná a zničená.
  Píšu jako člověk který byl na hrách závislí hodně dlouhou dobu,než jsem přešel na intr mezi kolektiv lidí kteří mě dali dohromady.
  Teď mám po maturitě hledám práci a nudím se,cítím jak nejsem v kolektivu lidi, že mi chuť hrát zase nabývá a začínám se vracet ke své závislosti, je mi 22 let a dokážu to už v určitém měřítku zvládat .
  Ano,hry jsou důvod proč jsem udělal státní maturitu takhle pozdě,nic jiného mě nezajímalo a rodiče ze mě byli nešťastní .
  Pokud nepřijdou nějaké opatření nebo klidně i zákony ohledně her, spousty dětí této generace bude mít velký a to zdůrazňuji velký problém.
  Rodiče kteří si toto přečtou,doporučuji držet své děti u her s určitým limitem,jinak toho budete později vážně litovat a vaše děti také .
  Hrám jsem dal velkou část svého života,nikdy jsem nekomentoval podobné články ale tohle jsem napsat musel,aby rodiče věděli co se může stát,když si dělají svojí zábavu a radši zavřou děti k počítači,než aby se jim věnovali .

  Poznámka: Pokud mi někdo chcete vymluvit co jsem právě napsal, jste blbec a nevíte o čem mluvíte,klidně si poklepejte na hlavu a řekněte si to je úplná hovadina ,dělejte si co chcete,tohle co jsem napsal je problém dnešní mládeže a ani náhodou mě nepřesvědčí o opaku.

 5. 8
  Adalbert

  Závislost je to velice silná, ale jako mentální poruchu bych to nepovažoval. Je to škodlivé, ovlivňuje to osobnost jedince (mluvím z vlastní zkušenosti, cca 10 let závislosti) a pro slabší a citlivější povahy je velice obtížné se z toho dostat. Upřednostňoval jsem hry před vším – jídlem, přítelkyní, sociální interakcí, školou a v podstatě vším, co pro mě bylo obtížné zdolat. Přál bych si, aby mi někdo před 10 lety řekl, jaký to má vliv na vývoj osobnosti, myšlení a celé mé budoucnosti. Čím později se z toho člověk vymotá, tím těžší a tvrdší je realita.

  Jeden z hlavních bodů, které bych chtěl zvýraznit je to, že ve virtuálním světě tzn. hrách je velice snadné něčeho dosáhnout. Lidé v nich budují postavy, příběhy a mají spoustu úspěchů. Frustrace z reálného světa je v tomto případě velice nekompromisní, jelikož nic bez tvrdé práce, disciplíny a píle nejde samo. Deprese a úzkosti, kterými z toho člověk může trpět jsou opravdu silné, dokud se nezotavíte a nenaučíte fungovat v reálném světě.

  Hrajte s rozvahou a pokud je Vám budoucnost milá, nehrajte vůbec 🙂

 6. 9
  Petr Pan

  @Ladislav Vy jste pěkný moralista. Měl byste ovšem začít s gramatikou než začnete psát někam své morální projevy.

+ Leave a Comment

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.