Závislost na hrách je oficiálně uznána jako nemoc

Kde je vlastně hranice mezi závislostí a pouhou zábavou?

Před pár týdny se po dlouhém debatování hlasovalo, jestli uznat závislost na hrách jako nemoc či nikoli. Nyní je čekání u konce a Světová Zdravotnická Organizace prohlašuje, že závislost na hrách je nyní oficiální „nemoc.“ Zástupci zemí se na tom shodli na konferenci ve Švýcarsku.

Světová Zdravotnická Organizace říká, že se toto „onemocnění“ projevuje pravidelným a opakovaným hraním, které velmi vážně deformuje osobnost a rodinné, sociální nebo akademické chování.

Podle Organizace se tahle porucha projevuje třemi způsoby:

  • Nekontrolovatelná potřeba hrát
  • Dávání přednosti hrám před jinou sociální aktivitou
  • Pokračování herních aktivit i přes viditelný špatný vliv

Závislost na hraní byla prvně předložena jako porucha v prosinci 2017. Její finální definice pak byla dokončena asi o půl roku později.

Zástupci herního světa s tímhle rozhodnutím nejsou vůbec spokojeni. Lidé z Evropy, Spojených Států, Kanady, Nového Zélandu, Austrálie atd. spojili své síly a chtějí, aby si Světová Zdravotnická Organizace své rozhodnutí znovu promyslela.

Namítají, že rozhodnutí nestojí na pevných důkazech. Oragnizace musí svá rozhodnutí činit na základě výzkumů hned několika naprosto nezávislých expertů. To se však nestalo a rozhodnutí je tedy docela pochybné.

Státy teď dostaly 3 roky na to, aby zavedly ochranná opatření a patřičnou zdravotní pomoc.

Co si o tom myslíte vy? Je závislost na hraní skutečná mentální porucha nebo to jen lidé v kravatách moc přehání?