Umělá inteligence vygenerovala vlastní GTA!

Estimated read time 3 min read

GAN Theft Auto je velmi obdivuhodným dílem moderní umělé inteligence.

Umělá inteligence je již nedílnou součástí moderních her. Většinou se s ní setkáme u NPC postav, kterým říká, jakým směrem se mají vydat nebo že se při přestřelce mají krčit za auto. AI toho však umí mnohem více! Několik výzkumníků se sešlo a využili GameGAN síť pro vygenerování úplně nové verze GTA 5. Výsledek je myslím docela obdivuhodný.

Hratelné demo nabízí krátkou projížďku po úseku dálnice. Graficky se samozřejmě originálu nemůže rovnat, protože v demu je vše pixelované a rozmazané. Všimnout si ale můžete zajímavých detailů, jako stín pod autem nebo správné odrazy světla od oken.

https://www.youtube.com/watch?v=udPY5rQVoW0

Jak je tohle všechno vlastně možné? K tvorbě tohoto dema byla využita síť GameGAN (také jen GAN) od Nvidie. Tato síť se vlastně skládá ze dvou dalších sítí. Jedna slouží jako generátor, který se učí z velkého množství dat. Druhá síť pak slouží hlavně ke kontrole generátoru, aby pracoval správně. Můžeme to také chápat tak, že první síť se snaží přelstít druhou a druhá síť se zase snaží nenechat se napálit. Na základě těchto „her“ pak vznikají skutečné výsledky.

Natrénovaná síť dostala k naučení obrovské množství dat. Na základě těchto dat pak generovala prostředí, pohyb auta a jeho ovládání. Nejprve měla problém s reakcemi na kolize, ale postupným učením tuto schopnost vylepšila.

Při sledování záběrů je důležité mít na paměti, že vůbec nic není naprogramováno ručně. Vše je pouze vygenerováno pomocí GAN sítě, která se naučila, jak se auto pohybuje v prostředí. Pro budoucnost her tato síť otevírá nové možnosti. Není složité si představit, že by v budoucnu mohly být některé části her právě takto generovány. Na to si však ještě nějakou dobu určitě počkáme. Pokud máte zájem, GAN Theft Auto je možné stáhnout přes GitHub.


Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.