Tohle je zatím asi ta nejlepší mapa Mléčné dráhy

Estimated read time 2 min read

Gaia je opravdu silný nástroj pro vesmírné nadšence.

Fanoušci vesmíru jistě dobře znají projekt Gaia. Jedná se o snahu Evropské kosmické agentury (ESA) vytvořit co nejlepší databázi naší galaxie. Nedávno byla vydána zatím asi ta nejlepší verze, která přidává tak velkou spoustu dat, že se snad ani nechce věřit, co všechno v databázi již je.

Před tímto updatem se pracovalo s verzí z roku 2020, která obsahovala informace asi o 1,8 miliardách hvězd. To všechno samozřejmě s patřičnými detaily jako pozice, velikost, jas a barva. Nový update tato data mnohem více rozšiřuje. Nyní nemáme jen klasifikaci, ale také třeba chemické složení, jakým se dají jednotlivé hvězdy popsat. Díky těmto novým poznatkům dokáža Gaia určit, jestli daná hvězda vznikla jako součást Mléčné dráhy a nebo ji galaxie přitáhla až později.

Gaia je nyní skutečně zajímavým nástrojem. Dokáže mapovat hvězdy, planety i asteroidy. Dokáže také rozeznat binární hvězdy, kterých je v naší galaxii asi 813 tisíc. Informace a senzory jsou dokonce tak dobré, že Gaia dokáže rozeznávat změny jen tím, že porovná nová a současná data (polohu, jas atd.). Gaia navíc začala rozeznávat data, ke kterým vůbec sestrojena nebyla. Sama se naučila rozeznávat pohyby na samotném povrchu a tím tak dovoluje jejich zkoumání a hledání určitých pravidel.

Jestli vás data z projektu Gaia zajímají, můžete si je prohlédnout přímo na oficiální stránce. Varuji vás ale, že se nebudete koukat na krásné fotky planet, ale spíše na opravdu rozsáhlá výzkumná data. Zkušený člověk bude ale jistě nadšený. Existují i tutoriály, které se snaží Gaiu trochu přiblížit.

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.