Proč je „ji32k7au4a83“ tak hodně používané heslo?

Estimated read time 2 min read

Proč tolik lidí používá právě tohle heslo?

Pro spoustu lidí je jednoduchá kombinace slova a tří číslic obdoba silného hesla. Řeknu vám ale, že „heslo123“ vás určitě moc dobře neochrání. Dalo by se tedy čekat, že něco jako „ji32k7au4a83“ už by mohlo být skvělé heslo. Když se ale podíváte do databáze Have I Been Pwned, ukáže se vám častěji, než možná čekáte.

Na tuto zajímavou skutečnost přišel softwarový inženýr Robert Ou, který se nedávno zeptal svých sledujících na Twitteru, proč si myslí, že se tento kód objevuje na HIBP tak často.

Have I Been Pawned je jakási databáze, kterou založil bezpečnostní inženýr Troy Hunt. Chtěl tak pomoci lidem zjistit, jestli jejich citlivá data neunikla na internet. Jedna ze služeb taky dovoluje zjistit, jestli někde neuniklo vaše heslo. A překvapivě „ji32k7au4a83“ figuruje asi ve 150 únicích. To už je fakt hodně!

Několik nadšenců tuto záhadu velmi rychle vyřešilo. Heslo pochází ze systému Zhuyin Fuhao, což je systém na překládání tradiční čínštiny. Důvodem tak silného výskytu je fakt, že „ji32k7au4a83“ v tomto překladu znamená „my password,“ do češtiny přeloženo jako „moje heslo.“

Jak by se ale taková změť číslic a písmen dala přeložit do jinéh jazyka? Za touto záhadou stojí Zhuyin klávesnice, což je asi nejpoužívanější způsob psaní na Taiwanu. Překlad by se tedy dal provést nějak takto:

  • ji3 -> 我 -> M
  • 2K7 -> 的 -> Y
  • au4 -> 密 -> PASS
  • a83 -> 碼 -> WORD

Tohle je taková zjednodušená verze toho, co se tu vlastně deje. Jaké z toho tedy plyne ponaučení? Zjistili jsme, že lidé na Taiwanu mají stejně špatné návyky na heslo, jako máme my.

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.