Je Valorant anti-cheat opravdu bezpečný?

Estimated read time 2 min read

Je anti-cheat skutečně bezpečný nebo může ohrozit váš PC?

Stejně jako všechny jiné online FPS, i Valorant používá anti-cheat k minimalizaci výskytu škodlivých hráčů. Svému anti-cheatu říkají Vanguard. Tento systém se skládá z klienta, který beží při zapnutí hry a kernelu, který běží pořád. To některé hráče docela znervózňuje. Kernel má totiž na Windowsu plná administrační práva a jediný způsob, jak se ho zbavit, je buď soubor přejmenovat nebo jej odinstalovat úplně.

Program s plným přístupem do vašeho počítače zní docela riskantně. Na začátku bylo hlavně dosti zmatku, jestli se tak anti-cheat vůbec má chovat. Riot na tento problém reagoval na Redditu. Podle nich je to tak správně. Cheateři prý totiž často obejdou anti-cheat tak, že nejprve zapnou svůj software a až poté zapínají hru. Mít tak nástroj, který bude aktivní pořád, je dobrý způsob, jak tomuto chování zabránit.

Driver naštěstí nesbírá ani neposílá žádná data o vašem počítači. Jediný jeho účel je scan při hraní hry. Celý Vanguard driver může být samozřejmě kdykoli odinstalován. To ale samozřejmě znamená, že si pak hru nebudete moci zahrát. Riot se tak opravdu snaží, aby byl jejich anti-cheat bezpečný. S tak velkými právy se ale jedná o docela velké nebezpečí. Doufám tedy, že vývojáři budou tento problém velmi pečlivě sledovat.

Stejný druh anti-cheatu by se měl brzy chystat i do League of Legends. Riot na své stránce docela podrobně vysvětluje, jak jejich řešení funguje, co to pro hráče znamená a proč se vlastně nemusí vůbec ničeho bát.

Jak ale všichni dobře víme, v digitálním světě se vždycky najde nějaká skulina. Potom by taková zadní vrátka do vašeho systému mohla znamenat velké problémy.

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.