Facebook by chtěl číst myšlenky pomocí brýlí

Estimated read time 2 min read

Jak pokračuje výzkum na mozkový interface?

Vedení Facebooku teď slaví něco, co na první pohled vypadá jako výmysl ze sci-fi filmu. Dlouho už totiž podporují věděcký výzkum, který konečně začíná nést své ovoce. Výzkumníci z univerzit v Kalifornii a San Franciscu prý dokázali vytvořit algoritmus, který v reálném čase dekóduje krátká slova a fráze pouze analýzou mozkové aktivity. Pracovali s pacienty, kteří zrovna procházejí léčbou epilepsie.

Facebook tedy poslední dva roky zkoumá, jak by mohli lidé psát pouze pomocí myšlenek. Chtěli by tuto technologii integrovat do svých AR brýlí. Ty jsou (a dlouho ještě budou) ve vývoji.

Není to ale tak úplně sci-fi. Podobná technologie se totiž už využívá. Někteří ochrnutí lidé mají v mozku čip, díky kterého můžou dělat věci, které by za normálních okolností nemohli. Facebook ale chce tuhle technologii trochu vylepšit a úplně eliminovat potřebu vložit čip do hlavy. Chtějí, aby jejich brýle sloužily spíš jako vstupní input.

Možnost rozpoznat i jednoduché příkazy jako ‚home,‘ ‚select‘ nebo ‚delete‘ můžou změnit pohled na dnešní VR systémy. A také AR systémy zítřka.

Facebook

Nám hráčům by tohle mohlo přinést velkou škálu nových možností. A hlavně to otevře dveře lidem, kteří by ke svému hraní potřebovali jinak speciální příslušenství. Místo mačkání tlačítka by stačilo jen pomyslet.

Samozřejmě se ještě neví, jaké všechny překážky bude muset Facebook překonat. Jdnou z největších ale bude získat si důvěru svých uživatelů. Nedávno dostali pokutu 5 miliard dolarů za porušování soukromí. A pokud chtějí lidem „číst myšlenky“ budou se muset ještě hodně snažit.

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.