EU prosazuje USB-C na většině elektronických zařízeních

Estimated read time 2 min read

EU požaduje jednotné nabíjení.

USB-C by se mělo do roku 2024 stát tím nejpoužívanějším nabíjecím portem všech mobilů, tabletů a kamer v EU. Jednotný způsob nabíjení byl schválen jako součást právě probírané směrnice. Ta má na území EU zajistit delší životnost elektronických zařízení a snížit celkové množství elektronického odpadu. A mimo to pak udělat naše životy trochu lehčí.

Dnes už jsou sice časy hledání specifické nabíječky zřejmě za námi, ale je hezké vidět, že to bude podloženo i zákonem. Někteří z nás tak konečně budou moci vyprázdnit šuplíky plné nabíječek.

(zdroj: Mobilenet)

Největšími potížisty v této oblasti jsou hlavně zmíněné mobilní telefony. Android telefony se sice již nějakou dobu snaží jít ve stopách USB-C jednoty, ale třeba Apple si jde poněkud vlastní cestou. Pro Apple tak nová směrnice znamená, že budou muset svou strategii pro náš trh změnit a nebo se na nás vykašlat úplně. Směrnice zatím zmiňuje všechna středně velká zařízení a specificky uvádí herní konzole, klávesnice, myši a headsety. Novému pravidlu se nakonec nevyhnou ani notebooky, pro které začne směrnice platit v roce 2027.

Všechny vás teď asi zajímá, jestli pravidlo padne na úplně všechny přenosné počítače. Na mysli teď máme hlavně herní mašiny, které by s napájením pouze přes USB-C mohly mít problém. Na tento dotaz však zatím přesnou odpověď neznáme.

Součástí nového zákona je i to, že uživatelé dostanou možnost výběru, jestli si zařízení zakoupí i s nabíječkou a nebo bez. Směrnice začně platit v roce 2023 pokud projde letním hlasováním.

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.