Podle Microsoftu bychom měli pracovat jen 4 dny v týdnu

Estimated read time 2 min read

Může zkrácení pracovní doby zvýšit celkovou produktivitu?

Pokud pracujete 5 dní v týdnu, může se vám zdát, že pracovat pouhé 4 dny musí být jako procházka růžovým sadem. Většina zaměstnavatelů to vidí jinak. Co když se ale pletou? Je pravda, že třeba v Anglii o tomto nápadu už debatovali. Bernie Sanders, kandidát na prezidenta USA, o zavedení kratšího pracovního týdne také přemýšlel. Pořád se ale zdá, že práce pouhé 4 dny je vzdálený sen, který se vlastně nikdy nestane.

Japonská pobočka Microsoftu se rozhodla, že teorii 4 pracovních dní prověří. A zaznamenali nečekaný výsledek! Zaměstnanci byli šťastnější a produktivita se zvedla asi o 40 procent. Microsoft říká, že tyto čísla jsou jen okraj opravdu zajímavých výsledků. Při bližším zkoumání zjistili, že zaměstnanci si brali méně dovolené, tiskárny vytiskly méně papíru a ušetřilo se mnohem více elektřiny.

To všechno se zdá samozřejmě logické. Už méně se ale dalo čekat, že kratší pracovní doba přinese lepší výsledky. A ono se to vážně stalo! Test od Microsoftu je navíc jen jeden z mnoha, který ukázal, že práce pouhé 4 dny v týdnu měla pozitivní dopad.

Určitě to neznamená, že by zaměstnancům ubylo práce. Znamená to ale, že dostali trochu volného prostoru navíc. Nemuseli tak mít pocit, že tráví celý svůj život v kanceláři a byli díky této mentality produktivnější. Vedoucí Microsoft pobočky v Japonsku si tento test velmi pochvaluje.

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.