Nové disky SSD WD Black jsou zde a jsou nejen hrozně rychlé

Estimated read time 5 min read

Společnost Western Digital před nedávnem představila novou generaci SSD disků s M.2 rozhraním WD Black SN750 NVME. Byli jsme při tom a dokonce jsme pro vás novinku otestovali.

Nové disky WD Black cílí na hráčskou komunitu a všechny uživatele, kteří potřebují sloučit rychlou odezvu systému a přístup k datům u spuštěných programů – typicky při načítání nových herních úrovní, map, práce s velkými soubory. To má umožnit příchod nové 3D NAND technologie WD, která v těchto discích používá vertikálně integrovanou platformu s vlastními řadiči a firmware.

Papírové hodnoty prezentované společností jsou velmi slušné. U 1TB velikostí má disk dosahovat až 3470 MB/s při sekvenčním čtení, 3000 MB/s při zápisu. Uváděná datová propustnost je 515 000 IOPS, náhodný zápis 560 000 IOPS. Dostupné velikosti disků budou 250GB, 500GB, 1TB, 2TB, přičemž 1TB velikost vychází parametrově nejlépe. Uváděná životnost je 600TBW (Terabytes Written). Rozhraní disku je M.2 s PCIe 3. generace s podporou NVMe. Rozměry 80x22x2,38mm, hmotnost disku je 8g.

Nutno dodat, že rozvoj těchto technologií byl umožněn díky akvizici firmy Sandisk, kterou i nadále ponechává na trhu jako obchodní značku.

Nové disky jsou vybaveny chladičem, pro udržení vysokého výkonu bez nutnosti jeho snížení v důsledku zvýšené teploty. Dodávaný SW umožňuje totiž v herním režimu vypnout „energeticky úsporné“ režimy tak, aby nedocházelo k poklesu v rychlosti v přístupu k datům (IDLE – klidový stav).

Dostupnost v ČR u dodavatelů výpočetní techniky je deklarována celosvětově – tak jak bude WD schopno vyrábět. Cenová politika nebyla WD přímo prezentována. Na otázku případného slevy stávajících modelů jsem obdržel diplomatickou odpověď, že cenová politika WD je nastavena pro jednotlivé trhy stejně, případné výprodeje skladů prodejců neovlivní a ovlivňovat nebudou, staré modely se dále na trh dodávat nebudou – resp. s novým modelem jejich výroba končí.

Termín uvedení na trh je Březen 2019. 

Po teoretickém úvodu tedy uskutečněná měření pro srovnání, zda uživatel ne zrovna zanedbatelnou investici užije a pozná nějaký rozdíl. Pro srovnání jsem využil disky v stávající sestavě a poté jsem provedl upgrade systému o nový disk. Na obrázku je funkční vzorek z tiskovky. Následují obrázky výsledků disků, které mám k dispozici pro otestování.

Pro získání hodnot byl použit prográmek volně stažitelný z Internetu AS SSD Benchmark 2.0.6821.

Pokrok v technologii je obrovský, kdo se nechce rýpat v jednotlivých číslech, stačí porovnat skóre, jak celkové, tak pro čtení i zápis zvlášť. Určitě je doporučuji pro hry obsahující moderní technologie 3D animací a prostředí rendrovaných map.

Níže již výsledky, první je MSATA Samsung SSD 3.GEN v redukci na SATA 6GB/s rozhraní. Následuje OCZ-VERTEX4 taktéž na SATA. Povšimněte si hodnot pro skvenční zápis, který je u OCZ téměř dvojnásobný.

Následuje dvojice obrázků, která nás zajímá nejvíce. První je nový WD Black a pro srovnání SAMSUNG převzatý z TweakTown (odkaz níže v hodnocení). Skóre v testu je 5x lepší než u předchozích disků! Rychlosti sekvenčních čtení i zápisů jsou cca 6ti násobné oproti starší technologii.

Pro srovnání přihazuji ještě výsledek 5TB WD Black s klasickými plotnami J. Zajisté je to nesrovnatelné, ale to je zajisté i cena.

Hodnocení:

Přímým konkurentem disku WD Black SN750 je Samsung EVO 970, který nevlastním, tak jsem si dovolil použít hodnoty z testu TweakTown. Další velmi povedená recenze vyšla na Tom’s Hardware. Nejlepší a nejpodrobnější srovnávací recenzi jsem nalezl na Tom’s Hardware.

V porovnání s výsledky, které jsem naměřil na vlastní sestavě s poskytnutým diskem WD Black SN750 jsou výkony WD a Samsung srovnatelné a disk si nevede špatně. WD se jeví lepší v dobách odezvy – zejména čtení. Rozhodně bych ho pro upgrade doporučil k výběru, jako vhodného kandidáta. WD se na tomto poli určitě podařilo dotáhnout konkurenci a za srovnatelnou cenu nabízí parametrově srovnatelný produkt. Určitě je to dobrá volba pro hráče her, které obsahují tzv. „cut scenes“, nebo při každém novém spuštění dochází

k nahrávání rozlehlých map prostředí. Určitě rychlost a kapacitu disku využijí i grafici nebo ti kteří stříhají video.

Pavel Kovář
pro Impérium hráčů a IGamers.cz

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.