Kostarika vyhlásila krizi kvůli obrovskému hacku

Estimated read time 2 min read

Kostariku zasáhl velký ransomware útok.

Jestli chcete důkaz o tom, že kybernetické útoky můžou mít nedozírné důsledky, měl bych pro vás jeden čerstvý případ. Kostarika vyhlásila pohotovost po tom, co byla celá země zasažena obrovským kybernetickým útokem.

Vyhlášení krize přišlo po té, co zemi zasáhl ransomware útok od skupiny Conti, která je napojena na velký Spider Wizard kartel. Ten má mimo jiné na svém kontě třeba ransomware Ryuk, jehož cílem byly hlavně nemocnice.

Po útoku skupina požadovala po ministerstvu financí výkupné ve výši 10 milionů dolarů. Toho se samozřejmě nedočkala a proto zveřejnila asi 97% všech ukradených dokumentů. Ministerstvo zatím nekomentovalo přesný rozsah útoku a není proto jisté, jestli jsou v úniku i citlivá data daňových poplatníků. Není proto divu, že prezident vyhlásil pohotovost.

Útočníci nyní hrozí ještě mnohem větším útokem, protože jim vláda výkupné stále nezaplatila. Od té doby byla vypsána odměna 10 milionů dolarů za informaci, která povede k dopadení těchto kriminálníků. Jde tak o další důkaz toho, že ransomware útoky rozhodně nejsou na ústupu.

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.