Itálie zablokovala ChatGPT

Estimated read time 3 min read

OpenAI má 20 dní na odpověď.

Italská vláda zablokovala oblíbeného AI chatbota ChatGPT od společnosti OpenAI. Podle oficiálního prohlášení chatbot neposkytuje žádný systém věkového ověření a jeho sběr dat je v rozporu se zákony země.

Zákaz přišel ze strany italského Úřadu pro ochranu osobních dat. Podle něj nemají uživatelé žádný přehled o tom, co se s jejich daty děje. Dále pak říkají, že podle rozsáhlých testů se potvrdilo, že ChatGPT vždy neposkytuje údaje, které se shodují s realitou. To je však téměř jasné, jelikož ChatGPT nepracuje s úplně nejaktuálnější databází. ChatGPT také uvádí, že službu nesmí využívat osoby mladší 13 let. Bohužel toto pravidlo neprosazuje žádným věkovým omezením.

(zdroj: Night Dive Studios)

Úřad dále uvádí událost z 20. března, kdy došlo k úniku dat a ven se dostaly některé konverzace a informace o platbách odběratelů. OpenAI tento problém tehdy přiznalo a službu uvedlo do stavu offline.

Itálie není úplně první, země, která ChatGPT blokuje. Nově se tak řadí ke státům jako Čína, Rusko, Írán a Severní Korea. Důvody blokování jsou ve většině techto zemí stejné. Obavy však začínají vyjadřovat i jiní. Velikáni na poli umělé inteligence a Elon Musk vyzvali k pozastavení procesu trénování vyspělejších AI než je GPT-4.

Někde se však rozhodli podniknout trochu konkrétnější kroky. Třeba vedení New Yorku již uvedlo, že od ledna omezují přístup na podobný software ze školních sítí a zařízení. Getty Images zase zakázali nahrávání a prodej jakýchkoli obrázků vygenerovaných pomocí umělé inteligence.

Připravují se státy pomalu na válku s umělou inteligencí? To je zatím spíše fikce. Dnešní umělá inteligence má hodně daleko od toho, aby vůbec věděla, na co se jí vlastně někdo ptá a o vlastním myšlení zde nemůže být žádná řeč. Problém je momentálně s ochranou osobních údajů. Na druhou stranu se však objevují i firmy, které do AI začínají pumpovat nemalé peníze. Microsoft např. plánuje investovat miliardy dolarů do OpenAI a Google chce přijít se svým vlastním chatbotem jménem Bard. Vývoj AI se tedy v následující době určitě nezastaví.

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours