Antivirus ve Windows 10 nyní umí stahovat viry

Estimated read time 2 min read

Windows Defender umí zajímavé věci.

Nejnovější update vestavěného anitviru ve Windows 10 naučil program nový zajímavý trik – jak stáhnout soubor pomocí příkazové řádky. Je tu ale problém, protože tím souborem může být i něco velmi škodného (trojan, spyware, malware, ransomware atd.).

Stahovat škodlivé věci samozřejmě není zamýšlený účel, ale funkce by velmi jednoduše mohla být takto zneužita. Běžný uživatel se pravděpodobně nemá čeho bát, ale nic není vyloučeno. Funkce totiž může docela efektivně pomoci lokálnímu útočníkovi, aby pomocí samotného Windows Defenderu do počítače stáhl virus.

Jak to ale vypadá, tato chyba vlastně není nic nového, pouze se na ni teprve teď přišlo. Defender se updatoval pravděpodobně s updatem 4.18.2007.8, což bylo před dvěma měsíci!

Není ale vše tak černé. Windows Defender bude pořád skenovat stažené soubory a tak by teoreticky měl stažení viru zabránit. Proces navíc musí být zahájen lokálním uživatelem.

Někteří správci systémů by se ale měli mít na pozoru. Velmi často se stává, že naštvaný zaměstnanec způsobí takto nepozorovaně firmě velké problémy.

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.