Oprava už je na cestě.
Microsoft momentálně testuje opravu bugu Windowsu 10, který se snaží defragmentovat vaše SSD mnohem více, než by měl. Periodické defragmentování HDD je dobrá věc, ale u SSD to může znamenat nenapravitelnou škodu nebo dokonce snížení životnosti.
Defragmentace je proces přemisťování rozházených kousků dat na vašem disku tak, aby navazujícící bloky seděly hezky vedle sebe. Souvisí to s tím, jak se data na pevném disk čtou a zapisují. Rozházená data mohou znamenat horší výkon vašeho HDD, protože bude trvat déle, než se data z různě vzdálených míst přečtou.
SSD se ale chovají jinak. Tyto disky nemají žádné mechanické části a flash paměti NAND nemohou být přepisovány nekonečně. Častá defragmentace tak vede k poškození SSD.
Již zmíněný bug se nachází v květnovém updatu pro Windows 10. Chyba se nachází ve funkci optimalizace disku. Systém špatně vyhodnotí, kdy byl disk naposledy optimalizován a pokusí se jej opravit.
Stane se tedy to, že Windows 10 defragmentuje vaše SSD pokaždé, co se váš systém restartuje. Svůj PC normálně většina lidí asi nerestartuje, ale bug se občas objevuje i při zapnutí a vypnutí PC.
Microsoft na opravě této chyby usilovně pracuje a první verze by už měla být ve Windows Insider programu. Oficiálně by se pak fix měl dostavit s dalším updatem. Zatím tedy musíme asi jen čekat. Pokud však nechcete jen sedět, můžete si pohrát v nastavení defragmentace.
+ There are no comments
Add yours