Rusku rozhodně přístup k internetu zakázán nebude

Estimated read time 2 min read

ICANN si i ve válce musí zachovat neutralitu.

Díky ruské invaze na Ukrajinu se někteří představitelé vlády na Ukrajině domnívají, že by ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) měl Rusko odstřihnout od top-level domén .ru, .рф, a .su. Tento požadavek vznesl Andrii Nabok, představitel instituce ICANN na Ukrajině. Návrh rovněž podpořil i Mykhailo Fedorov, který už dříve nabádal herní a jiné technické instituce, aby se zapojily do bojkotu Ruska.

ICANN CEO Göran Marby na žádost odpověděl dopisem, kde jasně řekl, že nic takového určitě neudělají.

Naší rolí jako technického koordinátora unikátních identifikátorů na Internetu je zajistit, že funkce Internetu zůstane mimo politiku. Žádnou sankční autoritu určitě nemáme. ICANN byl založen proto, aby zajistil chod Internetu a ne proto, aby systematicky koordinoval jeho nefunkčnost. I nadále si proto zachováme neutralitu a budeme podporovat globální dostupnost Internetu.

Göran Marby

Jiná odpověď se snad ani nedala čekat. Jiné společnosti sice ruský trh velmi tvrdě bojkotují, ale ICANN něco takového jen tak udělat nemůže. Internet nikdy nebyl navržen tak, aby respektoval hranice států. Myšlenka cíleného odpojení nějaké země je tak vlastně vcelku nesmyslná.

Internet ke komunikaci může využít úplně každý. To znamená útočník i obránce. V dnešní době je internet navíc velmi dobře přístupný. V žádném případě nejde o nástroj pro ukončení války. Jde ale o skvělé místo, které mohou lidé využít proti svým utlačovatelům.

Andrew Sullivan, Internet Society CEO

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.