Hra na zjištění Alzheimera skutečně funguje

Estimated read time 2 min read

Když hráči a vědci spojí své síly.

Sea Hero Quest je hra navržená ve spolupráci herního studia Glitchers a několika univerzit. Hra má za úkol identifikovat jednotlivce, kteří by mohli vykazovat příznaky demence, které obyčejné testy nejsou schopny zjistit.

Většina lidí si pod Alzheimerovou chorobou představí onemocnění, které způsobuje ztrátu paměti. To je samozřejmě velmi rozšířený problém, ale jedná se pouze o pozdní příznak této nemoci. Vědci a doktoři by rádi zachytili nemoc co nejdříve, aby mohla léčba skutečně zabrat.

Sea Hero Quest byl navržen tak, aby rozpoznal lidi, kteří by mohli být v ohrožení této nemoci a přitom ještě nevykazují žádné příznaky. Podle studie deníku PNAS tato metoda skutečně funguje!

O čem vlastně hra je? Není to nic složitého. Jedná se o VR hru, kde má hráč za úkol ovládat virtuální loď. Na začátku se hráč podívá na mapu s checkpointy. Potom mu hra mapu sebere a on má za úkol dojet na jednotlivá místa.

Podle vědců jsou prý každé 2 minuty v této hře stejné, jako by jedinec strávil 5 hodin na vyšetření. Sea Hero Quest už je v provozu několik let a vědci tak získali data, která se rovnají přibližně 1 700 rokům výzkumu.

Doktoři se zaměřili především na lidi s genem APOE4, kteří mají větší šanci na výskyt demence. Potom porovnali výsledky hraní s lidmi, kteří tento gen nemají.

„Zjistili jsme, že lidi s větším genetickým rizikem prokázali slabší výkony při navigačních úkolech. Většinou zvolili mnohem méně výhodnou cestu k dalšímu checkpointu,“ říká Michael Hornberger, jeden ze členů týmu.

Díky získaným informacím ze Sea Hero Quest výzkumníci doufají, že budou moci udělat přibližnou hranici, ke které by mohli porovnávat další vzorky. Chtěli by, aby hra ještě efektivněji dokázala pomoct lidem, kteří potřebují léčbu, dřív, než začnou trpět nepříznivými příznaky.

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.