Žaloba tvrdí, že Valve zneužívá své postavení na trhu

Estimated read time 2 min read

Konkurenci se nelíbí držení vysoké ceny.

Tento týden byla na Valve podána žaloba, která říká, že Valve si systematicky dělá monopol na prodej PC her. Řeč je především o pravidlu, které sice nezakazuje vývojářům prodávat hry na jiných obchodech, ale diktuje určit minimálně stejnou cenu, za jakou je hra nabízena na Steamu. To znamená, že obchody jako Epic Games Store a Microsoft Store nemohou soutěžit o lepší ceny.

Toto pravidlo má zajistit, že ceny PC her budou drženy vysoko a zamezit tak vzestupu konkurenčních obchodů. Kromě Valve se v žalobě dále mluví o firmách CD Projekt, Ubisoft, kChamp Games, Rust LLC a Devolver Digital. Tito všichni se měli na tomto nefér jednání podílet.

Na tuto situaci už upozorňoval Tim Sweeney v roce 2019:

Žaloba dále upozorňuje, že Epic Games Store a Microsoft Store si berou podstatně menší podíl, ale ceny i tak musejí zůstat vyšší. Samozřejmě to může znamenat, že vývojáři chtějí jenom více peněz pro sebe, ale i kdyby to tak nebylo, nemají možnost si ceny upravit podle svého uvážení.

Vše má ale dvě strany. Když se podíváte na hry, které vyšly exkluzivně mimo Steam, zjistíte, že ceny jsou vlastně totožné. Nabízí se tedy otázka, jak vlastně tuto situaci vnímají sami vývojáři. Dále není jasné, proč žaloba zmiňuje jen některá studia (Ubisoft, CD Projekt atd.) a vynechává spoustu jiných, kteří toto pravidlo také museli podepsat.

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.