BonziBuddy – přátelský spyware na Windowsu

Estimated read time 3 min read

BonziBuddy ve své době způsobil miliardové škody po celém světě.

Každý si své PC začátky pamatuje trochu jinak. Pro někoho může retro znamenat Windows 7 a pro jiného zase flash animace. Někteří si však možná pamatují malou fialovou opičku. Tento roztomilý pomocník se jmenuje BonziBuddy a jedná se ve skutečnosti o spyware, který ve své době zaplavil Windows. Jak tento na první pohled přátelský program způsobil miliardové škody?

Stejně jako každý jiný malware, i tento přilákal uživatele hlavně na velkou řadu zajímavých a na první pohled užitečných vlastností. Ve skutečnosti pak sbíral data uživatelů a pomalu zaplavoval systém.

Pohádka začíná v 90. letech, kdy scéně začíná dominovat Windows 95. Microsoft tehdy svým naproto brilantním systémem dokázal otevřít počítačový trh úplně všem. Dali si však za úkol, aby používání počítače bylo ještě přívětivější. Z této snahy nakonec vyšel Office 97 a asistent Clippy. Časem se ale ukázalo, že Clippy nefunguje zrovna dobře a byl odstraněn. Našli se však i firmy, které si myslely, že myšlenka asistenta na vašem PC není tak úplně špatný nápad.

Jednou z těchto firem byl i Bonzi Software. Jejich nástroje se objevily v perfektní čas, kdy obyčejní lidé ještě nevěděli, jak internet vlastně funguje. V době, kdy téměř každý uživatel znal Clippyho, vydali svůj vlastní software BonziBuddy. Tento software používal vlastně úplně stejný systém, jako právě agent od Microsoftu. BonziBuddy umožnoval uživatelům pohodlnější ovládání jejich systému. Bonzi uměl vyhledávat, předčítat emaily, hlídat důležitá data v kalendáři nebo třeba jen vyprávět vtipy.

Ne vše ale bylo tak růžové. Aby mohl Bonzi uživateli co nejlépe pomáhat, musel se o něm něco dozvědět. To přišlo úplně na začátku, kdy BonziBuddy umožnil počítač optimalizovat. Ptal se na různé osobní informace, jako jméno, věk nebo adresu. Díky neznalosti uživatelů v té době však téměř nikomu nedošlo, že se vlastně jedná o spyware. Bonzi si vytvořil zadní vrátka a posílal získaná data do své vlastní databáze. Na základě nich pak do počítače dával stále více pop-up reklam. Navíc však všechna tato vyskakovací okna vypadala jako kritické chyby Windowsu, které si měl uživatel opravit tak, že nainstaluje další Bonzi software. Bonzi tak nebyl pouze spyware, ale také malware a adware.

Je však těžké určit, jestli byl BonziBuddy skutečně počítačový virus. Sám o sobě kritéria pro virus nesplňuje, ale díky jeho zadním vrátkům se pak do PC mohly šířit viry jiné. Bonzi Software nakonec čelili několika žalobám a byli dovedeni až k rozpuštění společnosti.

Program BonziBuddy je nyní možné stáhnout ze stránek třetích stran. Jelikož jeho originální databáze již neexistují, funguje již jako velmi zastaralý asistent pro starší Windows. V dnešní době je však jen velmi těžké uvěřit, že uživatelé kdysi tento software používali bez jakéhokoli podezření.

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.