Dark Souls hry jsou stále offline. Co se děje?

Estimated read time 3 min read

Servery Dark Souls jsou offline už přes 100 dní.

Elden Ring se bez pochyb stal po svém vydání obrovským hitem. Jeho úspěch byl však možný právě díky hrám, které vyšly i daleko před ním. O to smutnější je fakt, že předchozí Souls hry jsou nyní na PC zcela opuštěné.

Servery všech Souls her byly na PC vypnuty 23. ledna. Oficiální prohlášení znělo, že se zapnout nejdříve po vydání Elden Ringu. Už uběhlo však přes 100 dní a hráči jsou v pustině stále osamocení. Co se tedy děje?

Hlavním důvodem vypnutí serverů byla RCE (remote code execution) chyba, která dovolovala útočníkovi spustit škodlivý kód na počítačích nic netušících obětí. Tato bezpečností díra podle dostupných informací nebyla nikým zneužita, ale teoreticky by mohla znamenat obrovské škody. Jde hlavně o to, že se nejedná o hrozbu pouze v případě peer-to-peer připojení, ale v ohrožení byl celý matchmaking server. Hráči by proto ani nemuseli aktivně být v nějaké multiplayerové aktivitě a i tak se mohli stát obětí útoku.

Ještě zajímavější pak je, že tato chyba byla přítomna i v betě hry Elden Ring. FromSoftware pak údajně zajistili, aby ve vydané verzi již nebyla. Další Dark Souls hry však zůstávají stále online. To může znamenat dvě věci – Elden Ring buď zkrátka zabírá příliš mnoho práce a nebo je oprava chyb mnohem náročnější, než se na první pohled zdálo.

Nejedná se však pouze o hry, které by byly na kraji svého životního cyklu. Ač se to na první pohled možná nezdá, online je velkou součástí Souls her. Už jen systém zpráv od jiných hráčů je pro mnohé velkým lákadlem. Vývojáři přitom o problému stále mlčí a proto se zdá, že online možností se ještě dlouho nedočkáme. Situaci nepomáhá ani fakt, že ze stránek her na Steamu zmizel tag „online,“ což zanechává spekulace, jestli se online vůbec ještě vrátí.

Takové zacházení si tak legendární hry určitě nezaslouží. Bandai Namco na celé serii vydělalo obrovské peníze a hry si určitě zaslouží trochu respektu. Nebo alespoň trochu více transparentní zacházení. Ale kdo ví, třeba se patch dostaví již dnes…

Další články:

Další články autora:

+ There are no comments

Add yours

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.